Konsole do gier - sprawdź opinie Jak oszczędzać i mieć więcej pieniędzy. Sposoby na oszczędzanie pieniędzy - koniecznie przeczytaj i zastosuj u siebie już dziś!
Sobota, Lipiec 30, 2022, 17:34 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= Zoltan Matuska z Pixabay" />

 

Karta kredytowa – wydanie pieniędzy, które nie są Twoje tylko banku

 

Dziś skupiam się na uświadomieniu Tobie, że jestem obecnie przeciwniczką używania kart kredytowych - postaram się Ciebie do takiego zdania przekonać a tym bardziej nakłonić, aby się jej pozbyć. Choć jeszcze dwa lata temu nie wyobrażałam sobie życia bez karty kredytowej. Co zmieniło moje podejście do kart kredytowych? Gdy zaczęłam prowadzić i rozpisywać swój budżet domowy to zobaczyłam, że ja pomimo, iż uważałam się za osobę obowiązkową (pilnującą terminów) ciągle byłam na minusie. I nie tylko wkurzało mnie to, że ponosiłam koszty czyli odsetki, ale ja wciąż tą kartę kredytową miałam wybraną na maxa!!! To był dramat dla mnie i nie mogłam z posiadania tej karty kredytowej się wyplątać! A zmieniłam zdanie na temat kart kredytowych, gdy kupiłam książkę „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego. Tam był cały rozdział poświęcony i bardzo szczegółowo rozpisany system jaki trzeba stosować, aby nie ponosić kosztów posiadania karty kredytowej. Ale chyba najlepszy był fakt, że w końcu do mnie dotarło, że środki na tej karcie to POŻYCZKA i te pieniądze na niej… są TYLKO I WYŁĄCZNIE BANKU!!! Mając tą kartę w ogóle tak tego nie postrzegałam a nawet nie myślałam o tym (najgorsze co możemy zrobić - być nieświadomym finansów i zasad funkcjonowania podstawowych środków finansowych – teraz czuję wstyd, że jak mogłam być tak „nieodpowiedzialna”???). Ale pamiętaj: „na naukę nigdy nie jest za późno” i wszystko można skorygować i poprawić – uczymy się w końcu na błędach przez całe nasze życie. Choć czytałam dużo na temat kart kredytowych i jest sporo osób, które uważa, że zarabia na kartach - to mnie to nie przekonało. Szacun za to, że są takie osoby i potrafią, ale osobiście uważam, że dla osoby, która tak może zrobić - to podstawą jest kwota oszczędności na koncie lub w kopercie - taka sama jak limit zadłużenia na karcie, aby mogła tą kartą obracać i w każdej chwili ją spłacić – to wtedy zgadzam się, że jest to możliwe i do wykonania. Żeby móc zarabiać na karcie musisz mieć:

- oszczędności w takiej samej kwocie jaki masz limit na karcie, aby móc w każdej chwili ją spłacić,

- pilnować i regulować kartę w terminie (znać zasady finansowe i zrozumieć a tym bardziej przeczytać umowę)

Niestety my zwykli „Kowalscy” bierzemy karty kredytowe, gdy tylko bank daje nam taką możliwość. Jakoś wpojono nam, czy oswojono nas, że w sumie to taka norma, że ma się kartę kredytową i nią płacimy w codziennych zakupach… A prawda jest taka, że jest to „kredyt konsumpcyjny”, którego nie jesteśmy świadomi a do tego traktując te pieniądze jak by były naszą własnością! Nie uczyliśmy się przez to oszczędzać i zaciskać pasa… ponieważ, karta „zawsze nas ratuje” co daje „poczucie bezpieczeństwa i komfortu” - złudne. Dlatego jest to błąd i uważam, że najgorsza rzecz jaką możemy robić – czuć się bezpiecznie (z kredytem…?). Jedyną mądrą rzeczą posiadając kartę kredytową to jest mieć ją schowaną w domu na tzw. „czarną godzinę”, żeby jej użyć (tylko i wyłącznie w kryzysowych sytuacjach). Moje przejścia z pozbywaniem się kart kredytowych były długie, ale nie masz pojęcia jak uwalniające i zbawienne dla mnie! Na samym początku pukałam się w czoło - jak ja mogę to w ogóle zrobić – przecież to nierealne – zawsze coś przecież wypada i gdzie ja zdobędę pieniądze??? Dlatego postawiłam sobie „wyzwanie” i sumiennie zaczęłam odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe (kwotę jaką miałam na kartach) i z czasem przestawałam ich używać i zamykałam je po kolei (rety… jak banki miały problem z zamknięciem karty… dostajesz w pięć minut ale zamykasz przez dwa lub trzy miesiące!!!) Masakra!!! To ich taktyka, żebyś się rozmyślił i dalej dał im zarabiać. Pamiętam, że jedną zostawiłam schowaną w domu przez dłuższy czas, aż nie uzbierałam tzw. „poduszki finansowej”, która dała mi komfort psychiczny, że w razie czego mam pieniądze i sobie poradzę (kliknij i sprawdź jak nie wydawać pieniędzy - super łatwy sposób na oszczędzanie).

Nie zaburzaj swojego poczucia bezpieczeństwa finansowego kartami kredytowymi… rozejrzyj się co się dzieje teraz dookoła i zdaj sobie sprawę, że będzie coraz gorzej a zadłużanie się pod sam korek, nie ma najmniejszego sensu… będziesz tonąć jeszcze szybciej. Spróbuj podjąć ten ważny krok i zrób sobie test przez miesiąc, czy dobrze zarządzasz swoimi pieniędzmi i nie używaj karty kredytowej (czyli obracaj swoimi zarobionymi pieniędzmi przez miesiąc) to da Tobie pełen obraz rzeczywistości: czy żyjesz ponad stan – czyli wydajesz więcej niż zarobiłeś.

Stań się wolniejszą osobą i nie daj zarabiać na sobie bankom, które dają Tobie wszystko, ale jak będziesz mieć problem ze spłatą… to potraktują Ciebie niestety jak śmiecia… takie prawo rynku i silniejszego (który w umowie ma wszystko zastrzeżone, żeby tylko Ciebie udupić (piję tutaj do wypowiedzenia kart kredytowych od 60 dni do 90…, do tysiąca telefonów dlaczego chcę rezygnować z pieniędzy, a to może jeszcze więcej chcę... masakra!!!)) (kliknij i sprawdź oszczędzanie a szacunek do pieniędzy)

PAMIĘTAJ!!! TYLKO TY zadbasz o siebie najlepiej NIE jakiś BANK, NIE nijaki RZĄD, NIE nasze PAŃSTWO tylko i wyłącznie TY!!! Przemyśl i przeanalizuj i zrób sobie ten test przez miesiąc i sam się przekonaj, czy Ty tak naprawdę nie żyjesz „ponad stan”?

 

Posiadając karty kredytowe zdałam sobie sprawę z wielu minusów z których na samym początku w ogóle nie zdawałam sobie sprawy:

- jeśli coś mi się stanie – mój syn będzie mieć długi do spłacenia po mnie… (to był główny powód zamknięcia kart i definitywnie oraz ostatecznie jak to w Milionerach się mówi – pożegnanie z kartami kredytowymi) nie wybaczyłabym sobie, gdybym swojemu dziecku na starcie zafundowała problemy pozostawiając go z długami…

- życie ponad stan - wydawanie więcej niż się zarabia… karta wyzwala poczucie, że masz więcej (czujesz się bezpiecznie, ale to jest złudne uczucie do którego niestety szybko się człowiek przyzwyczaja)

- pożyczka wysoko oprocentowana (PIENIĄDZE NIE SĄ TWOJE tylko i wyłącznie BANKU!!!) jest to SPRYTNY produkt banku, który wytworzony został, aby posiadacz nie czuł, że ma kredyt a bank zarabiał krocie!

- płacisz odsetki (jeśli w terminie nie spłacisz zadłużenia 54-60 dni) – klient „wpada” w pułapkę zadłużenia – pamiętaj jeśli masz wybraną kwotę 999 i spłacisz 998 odsetki masz naliczone od całości zadłużenia czyli 999 zł!!!) Schemat spłaty został tak umiejętnie „ustawiony”, że zawsze pozostajesz zadłużony – pamiętaj nad tym schematem siedzieli NAJLEPSI ekonomiści, prawnicy, analitycy – oni nie dbali o Twój komfort - tylko wykreowali sposób na jak największe zarobki banku a Ty ŻEBYŚ CZUŁ SIĘ WYJĄTKOWY I WYRÓŻNIONY;)

- czas spłaty miesięczna karty kredytowej liczy się od pierwszej wybranej kwoty (jeśli zapłacisz kartą np. 01.04 i na koniec miesiąca 30.04 pamiętaj, że masz 24 lub 30 dni na spłatę karty) – my myślimy że mamy te 54 do 60 dni i tu najczęściej robimy błędu nie zdając sobie z tego sprawy że banki liczą od pierwszego użycia czyli od 01.04

- banki wciskają karty kredytowe do kredytów hipotecznych – wmuszają nam karty kredytowe jako warunek do udzielenia kredytu hipotecznego (w Polce z 10 milionów kart kredytowych zeszliśmy do 5 milinów – świadomość w Polsce jest lepsza niż w Stanach Zjednoczonych i całe szczęście!)

- płacisz roczną opłatę za użytkowanie karty kredytowej (jeśli umiesz nie płacić kartą kredytową to i tak ponosisz koszt)

- traktujesz ją jak zwykłą kartę płatniczą i zabierasz ją na codzienne zakupy - usypiasz swoją czujność i częsciej ulegasz niechcianym i niepotrzebnym zakupom

- przy dzisiejszej inflacji oprocentowanie szybko rośnie a nie wiadomo jak będzie dalej (ja niestety obstawiam, że gorzej i rząd dając wakacje kredytowe zmusi banki do „ściągania ich strat” z płacącego w terminie zwykłego „Kowalskiego” czyli z nas zwiększając opłaty – zaraz to zrobią…

- jak masz kilka kart kredytowych – wpadasz w dołek finansowy i spiralę zadłużenia

- jeśli nie rozumiesz zasad działania kart kredytowych to tylko tracisz

- łatwiej się wydaje „NIE SWOJE PIENIĄDZE”

- banki wydają je jak „coś normalnego i każdy powinien taką kartę mieć” – to nie prawda i nie powinniśmy obracać nie swoimi pieniędzmi – tak nauczyły nas reklamy, że z kartami łatwiej się żyje… ok łatwiej jak masz „poduszkę finansową” a nie ledwo wiążesz koniec z końcem żyjąc od wypłaty do wypłaty!

- poczucie, że masz większy budżet – ta karta zaburza Twoje spojrzenie na finanse i ulegasz ułudzie, że masz ich więcej – a to nie Twój pieniądz!!! Twój będzie, jeśli zaoszczędzisz i odłożysz.

- długi termin wypowiedzenia karty i problemy z wycofaniem jej – od 30 do 90 dni masz wypowiedzenie oczywiście w aplikacji nie zamkniesz tylko w oddziale...

- zamknąć mogłam akurat ja tylko w oddziale – utrudniają, żebyś nie zamykał karty – umowa tak ich zabezpiecza, że tylko czekają aż coś Tobie się przytrafi i jednak użyjesz tej karty – no dramat, ale pamiętaj tam pracują najlepsi prawnicy i nie myślą o Tobie tylko o korzyściach banku – więc jest to zrozumiałe i gdybym ja była właścicielem banku zabezpieczyłabym się tak jak oni – w końcu są po to, aby zarabiać!!!

 

Plusy kart kredytowych – jest ich nawet kilka, choć akurat mnie już one nie przekonują tak jak kiedyś

- masz pożyczkę na czarną godzinę (zabezpieczenie) – wygoda

- jest okres bez odsetkowy  i możesz obracać nie swoimi pieniędzmi (ciągle trzeba mieć świadomość, że jest to kredyt i nie są to Twoje pieniądze, ale są osoby które zarabiają na obrocie kartami kredytowymi za to szacun – mi się nie udało i wycofałam się) – opłata wtedy, jeśli ktoś nie płaci odsetek to jest roczna

- wypożyczenie auta za granicą lub wymaga hotel (do tego karty kredytowe są wymagane)

- budujesz zdolność finansową (jeśli nie masz lub nie miałeś kredytu) – podnosisz swoją wiarygodność dla banku (to też świetny myk marketingowy banku, żeby przekonać nas do korzystania i brania jak najwięcej)

 

- kliknij i sprawdź 110 sposobów na oszczędzanie i miej więcej pieniędzy w kieszeni!

- kliknij i sprawdź jak możesz zacząć oszczędzać stosując minimalizm!

- kliknij i sprawdź 5 błędów finansowych, które blokują efektywne oszczędzanie!

- kliknij i sprawdź spis sposobów na oszczędzanie i zacznij już dziś wybierając coś dla siebie!

- kliknij i sprawdź 125 sposobów na oszczędzanie i zwiększenie pieniędzy w Twoim portfelu

 Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia!!! Pamiętaj, że TYLKO TY SAM MOŻESZ NAJLEPIEJ O SIEBIE ZADBAĆ dlatego rusz tyłek i zacznij oszczędzać już dziś!!!

 


Piątek, Lipiec 29, 2022, 22:40 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= Steve Buissinne z Pixabay" />

 

Poniżej ściąga "na szybko" dla osób chcących oszczędzać realnie swoje ciężko zarobione pieniądze! Koniecznie przeczytaj poniższe wpisy, daj z siebie troszkę wysiłku oraz zmień swoje nawyki i przyzwyczajenia a na pewno nie będziesz żałować - ZAPEWNIAM:) !!!

 

- kliknij i sprawdź 125 sposobów na oszczędzanie i ograniczanie wydatków!

- kliknij i sprawdź jak nie wydawać pieniędzy - super łatwy sposób na oszczędzanie!

- kliknij i sprawdź 26 sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd, które możesz zastosować od dziś!

- kliknij i sprawdź 10 podstawowych błędów popełnianych podczas oszczędzania!

- kliknij i sprawdź 10 zasad oszczędzania, które musisz znać!

- kliknij i sprawdź na czym możesz zaoszczędzić w swojej łazience!

- kliknij i sprawdź 30 super sposobów na generowanie oszczędności w Twojej kuchni!

- kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie a nawet więcej...!

- kliknij i sprawdź 110 sposobów oszczędzania, które pomogą Tobie zacząć realnie oszczędzać każdego dnia!

- kliknij i sprawdź skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w Twoim domu!

- kliknij i sprawdź na czym może zaoszczędzić każda kobieta!

- kliknij i sprawdź jak możesz być eco i przy okazji oszczędzać!

- kliknij i sprawdź jak porządek pomoże Tobie w oszczędzaniu!

- kliknij i sprawdź skuteczne sposoby na naukę swojego dziecka oszczędzania!

- kliknij i sprawdź co musisz wiedzieć o oszczędzaniu, żeby nie zwariować!

- kliknij i sprawdź jakie możesz mieć korzyści z prowadzenia budżetu domowego!

- kliknij i sprawdź 30 najlepszych sposobów na oszczędzanie!

- kliknij i sprawdź 50 skutecznych sposobów na oszczędzanie!

- kliknij i sprawdź kryzys 2022 i zaciskanie pasa - czy wiesz co robić i jesteś gotowy!?

- kliknij i sprawdź 5 błędów finansowych, które blokują Twoje oszczędzanie!

- kliknij i sprawdź jak możesz efektywnie oszczędzać stosując minimalizm!

- kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, żeby zacząć oszczędzać!

- kliknij i sprawdź - oszczędzanie jest proste!

- kliknij i sprawdź od czego zacząć, gdy chcesz oszczędzać. Zadaj sam sobie podstawowe pytanie - dlaczego???

- kliknij i sprawdź - nadciąga kryzys, jak się przygotować i go przetrwać?

- kliknij i sprawdź - oszczędzanie a inflacja jak sobie z nią poradzić i oszczędzać?!

- kliknij i sprawdź 100 sposobów na oszczędzanie, które pomogą Tobie zwiększyć oszczędności w Twoim portfelu!

- kliknij i sprawdź co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zacząć oszczędzać!

- kliknij i sprawdź proste oszczędzanie to... OGRANICZANIE!

- kliknij i sprawdź czy wydatki roczne są ważne w oszczędzaniu!

- kliknij i sprawdź oszczędzanie a szacunek do pieniędzy!

 

Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia!!! Pamiętaj, że TYLKO TY SAM MOŻESZ NAJLEPIEJ O SIEBIE ZADBAĆ dlatego rusz tyłek i zacznij oszczędzać już dziś!!!

 


Wtorek, Lipiec 26, 2022, 22:05 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= 0fjd125gk87 z Pixabay" />

 

Zmniejsz rachunek za prąd w domu - 26 sposobów, które możesz wdrożyć od zaraz i spowodują, że pieniądze pozostaną w Twoim portfelu

W dobie szalejących cen za energię elektryczną dobrze jest już dziś wyrobić w sobie nawyk oszczędzania energii elektrycznej. Naprawdę warto i zapewniam, że wystarczy tylko troszkę się postarać a nawyk sam wejdzie w krew i oczywiście się opłaci! Pamiętać musimy i zwrócić uwagę na urządzenia, które zużywają najwięcej prądu w domu czyli: lodówka, kuchenka, zmywarka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i dbać o nie a także skracać czas użytkowania czy temperatury jeśli tylko jest to możliwe. Do tego pamiętać trzeba: "JAK DBASZ TAK MASZ" I "SAM O SIEBIE ZADBASZ NAJLEPIEJ", czyli proste - zadbaj i oszczędzaj pieniądze obniżając swój rachunek za prąd już od dzisiejszego dnia. Poniżej sposoby, aby oszczędzać prąd i pamiętaj w każdym nawyku są oszczędności, które kumulują się im więcej ich nabędziesz tym więcej zostanie u Ciebie w kieszeni - dlatego trzeba ruszyć tyłek i zacząć działać:

- wstawiaj pełen czajnik a resztę wody przelewaj do termosu - mega fajny sposób wodę masz przez kilka godzin gorącą i w każdej chwili możesz zrobić herbatę a gdy masz dzieci... zacznij stosować a podziękujesz mi za jakiś czas (my działamy jak automat z termosem i mamy wyrobiony nawyk)

- wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu nie pozostawiaj ich w czuwaniu - prosta zasada - NIE KORZYSTASZ - wyłącz (ja mam listwę zasilającą dzięki której szybko i wygodnie "panuje" nad urządzeniami)

- lodówka to największy "pożeracz prądu" koniecznie sprawdź czy jest odsunięta od ściany, aby był swobodny obieg powietrza oraz czy nie stoi przy źródłach ciepła (grzejnik, kuchenka, piekarnik)

- lodówka - ustaw dobrą temperaturę (stare mają pokrętło i warto je sprawdzać co jakiś czas, ponieważ często domownicy przez przypadek wrzucając coś na górną półkę mogąc zmienić nieświadomie ustawienia)

- ogranicz czas "wietrzenia lodówki" i nie wieszaj się na drzwiach przy otwartej lodówce - tylko szybka decyzja co wyciągasz i zamykasz - dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że stojąc przed lodówką i kręcąc nosem "co tutaj wybrać" nabija sobie sam rachunek

- rozmrażaj lodówkę i myj jak najczęściej (sprawdź czy odpływ na dole lodówki nie jest zapchany - pamiętaj jak dbasz tak masz:))

- naładowany telefon? Odłącz ładowarkę z gniazdka ona ciągle pobiera prąd

- kup powerbank - wiesz ile razy odłączasz telefon od ładowarki w trakcie ładowania (ja robiłam to nagminnie)

- zainwestuj w szybkowar (zaoszczędzić aż do 70% energii elektrycznej) - dodatkowo plusy masz z czasu, który jest najcenniejszy - ja bez szybkowaru już nie wyobrażam sobie życia i nie chciałabym dostawać rachunków za prąd gdybym gotowała "normalnie"

- gotuj pod pokrywką (płyta indukcyjna - skracasz czas gotowania do 30% więc zużywasz mniej prądu)

- piekąc w piekarniku nie otwieraj go trakcie pracy (praktyka czyni mistrza - ja piekąc nie muszę sprawdzać ciasta pięć razy podczas pieczenia i wyłączam go nawet do 15 minut przed końcem pracy - znasz swój piekarnik i wiesz jak działa - wykorzystaj go, aby oszczędzać prąd)

- na 10 nawet 15 minut wyłącz piekarnik przed końcem pieczenia (ciepło zrobi swoje)

- wybieraj odpowiednie rozmiary garnków do palnika (płyta indukcyjna)

- odmrażaj produkty wkładając je do lodówki (dzień przed planowanym posiłkiem - obniżasz w ten sposób pobór prądu w lodówce a jak wiemy lodówka to największy pożeracz prądu w domu)

- zrezygnuj z suszarki lub skróć czas suszenia włosów (ja myję wcześniej włosy i suszą mi się same - suszarki używam tylko jak się spieszę)

- zrezygnuj z prostownicy do włosów (zrezygnowałam całkowicie, zaplatam warkocza dobieranego i do tego nie prostowania i nie potrzebuję marnować już prądu przy okazji nie niszczę włosów)

- koniecznie sprawdź jaką masz taryfę "nocną" a może "weekendową" w tym czasie planuj pranie czy zmywanie (nie przejmuj się jeśli mieszkasz w bloku i masz taryfę w nocy, urządzenia nie chodzą głośno a każdy rozumie sytuację - moja sąsiadka jak wiruje pranie to wiem, jak się przebudzę, że jest ok 2 w nocy;))

- uruchamiaj tylko pełną zarówno zmywarkę jak i pralkę (to ważne w zmywarce układać naczynia tak, aby wykorzystać każde miejsce, ja uwielbiam przestawiać nawet pięć razy przed myciem i sprawia mi to frajdę - w domu słyszę komentarz - "mi to się to już nie zmieści, ale Ty na pewno to ułożysz tak, że się da" i często się udaje "układanie klocków"

- staraj się jak najczęściej zmywać czy prać w systemie ECO

- wyłącz światło tam, gdzie Ciebie nie ma (prosta, ale najważniejsza zasada)

- zrezygnuj lub ogranicz używanie mikrofalówki (posiadam, ale nie używam - mięso rozmrażam dzień wcześniej wkładając do lodówki, obiad jem zaraz po ugotowaniu, gotując raz na dwa dni ogrzewam na kuchence dla całej rodziny, więc mikrofalówka ma wolne)

- żelazko - prasuj większą ilość ubrań za jednym razem (do tej pory nie zwracałam na to uwagi, teraz pilnuję się, żeby uprasować wszystko i wieszam do szafy - chcąc ubrać bluzkę nie sięgam już szybko po żelazko i nie prasuję jednego ciuszka)

- korzystaj na zewnątrz z oświetlenia z czujnikiem ruchu - nie dość, że ekonomiczne to jeszcze bardzo praktyczne rozwiązanie

- wybieraj energooszczędne sprzęty

- wymień żarówki na energooszczędne

- wstawiaj pranie wtedy kiedy jesteś w domu - też tak masz, że wstawiasz pranie i wracasz z np zakupów a pranie leżało godzinę i musisz je przepłukać jeszcze raz? Ja od dawna wstawiam pranie jak wiem, że nie wyjdę z domu a do tego w kuchni kładę kartkę z napisem - pranie - nie zapominam o nim a często zajmując się swoimi sprawami zapominałam o praniu i marnowałam prąd i wodę ponieważ trzeba było przepłukać jeszcze raz i odwirować, żeby nie nie było pogniecione

 

Koniecznie zobacz inne wpisy i zacznij oszczędzać:

- kliknij i zacznij oszczędzać podwójnie od dziś i oszczędzaj efektywniej

- kliknij i sprawdź 110 skutecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy w Twoim portfelu

- kliknij i sprawdź kryzys i zaciskanie pasa - czy jesteś gotowy?

- kliknij i sprawdź jak zaczniesz oszczędzać stosując zasadę minimalizmu

- kliknij i sprawdź super sposoby na oszczędzanie wody i zmniejszenie rachunku za wodę

- kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, żeby zacząć oszczędzać

- kliknij i poznaj 30 super sposobów na oszczędzanie w Twojej kuchni

- kliknij i sprawdź proste oszczędzanie... ograniczanie

- kliknij i sprawdź 125 sposobów na oszczędności w Twojej kieszeni

 

 

 


Sobota, Lipiec 23, 2022, 19:42 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= Gerd Altmann z Pixabay" />

 

Oszczędzaj podwójnie wykonując jedną czynność

 

Ostatnio wpisując moje sposoby na oszczędzanie wpadłam na pomysł, żeby zrobić wpis o kumulacji oszczędzania czyli 2w1! Wykonując daną czynność oszczędzasz w kilku aspektach życia i zmotywuje to Ciebie do zastosowania ich u siebie. Specjalnie dla Was poniżej ściąga, która mam nadzieję, że Wam się spodoba i wdrożycie ją u Was w domu zaraz po zapoznaniu się!!! 

 

Podwójne oszczędzanie czyli sposoby na oszczędności 2w1

 

1. Zmiana częstotliwości mycia włosów - jeśli myjesz je codziennie to spróbuj zredukować częstotliwość mycia np. na mycie włosów co drugi dzień lub co trzeci (u mnie pamiętam, że nawyk troszkę czasu wymagał, żeby zmienić swoje przyzwyczajenie, ale opłacało się i mam mega korzyści). Dodatkowo myję włosy nad miską i wodę wykorzystuję ponownie do spłukiwania toalety a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- oszczędzasz... swój cenny czas (Pamiętaj! To jest najcenniejsze TWÓJ CENNY CZAS)

- oszczędzasz wodę

- wykorzystujesz ponownie wodę 

- oszczędzasz szampon i odżywkę (jeśli stosujesz)

- oszczędzasz prąd jeśli suszysz suszarką

- oszczędzasz prąd jeśli dodatkowo prostujesz włosy prostownicą

- oszczędzasz także na rachunku za ścieki (nie zapominajmy o tym, że płacimy nie tylko za zużycie wody, ale także za jej odprowadzanie po zużyciu!!!)

- jesteś eko i dbasz o zminimalizowanie zużycia wody (teraz jest to problem i będzie jeszcze większy w przyszłości)

- uczysz dzieci dając im przykład oraz zdrowy nawyk (udowodniono, że nie jest dobrze myć włosy codziennie)

 

2. Zainwestuj i kup... termos do kuchni - wszyscy polecają, aby nie wstawiać czajnika pełnego ja akurat wstawiam pełen (na przekór;)) resztę wody wlewam z czajnika do termosu - super sposób tym bardziej, jeśli masz dzieci w domu - w termosie zawsze jest gorąca woda na herbatę, którą zużywamy w ciągu dnia. Jak się skończy to znowu: pełen czajnik i wlewamy do termosu. Jeśli po nocy nie opróżnimy termosu i woda jest chłodniejsza to przelewam ją do pojemnika stojącego (na parapecie w kuchni) i zużywam tą przegotowaną wodę jak ostygnie do podlewania kwiatów w domu (można ją przelać do ponownego wykorzystania, czyli do miski lub wiaderka do spłukiwania toalety) a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- oszczędność czasu - nie czekasz na zagotowanie i masz gorącą wodę od ręki w ciągu kilku godzin

- oszczędność wody - wykorzystana cała woda i nie zmarnuje się ani kropelka

- jest bardzo wygodny sposób, gdy masz dzieci i możesz zrobić picie od ręki bez czekania - usprawnia po prostu i jest wygodnie

- oszczędzanie rachunku za prąd lub gaz (wstawiany pełen czajnik i wykorzystywany, więc częstotliwość mniejsza a nie idzie nalać idealnie wody na 1 szklankę, albo zaraz ktoś z rodziny po przegotowaniu stwierdza, że też chce herbatkę i od nowa..) dlatego patent z termosem daje bardzo dużo oszczędności

- jesteś nieświadomie eko zmieniając nawyk i dbasz o środowisko nie marnując wody i prądu (gazu)

- wykorzystujesz ponownie wodę

- dzieci uczysz oszczędzania i troski o nie marnowanie wody 

 

3.  Wykorzystuj ponownie wodę w kuchni i łazience - jeśli myjesz np. włosy, garnki, robisz pranie ręczne, płuczesz warzywa i owoce, masz wodę po gotowaniu makaronu czy jajek, w kuchni i łazience miej miskę/wiaderko i zbieraj wodę - wszystko wykonuj nad pojemnikiem jaki będziesz mieć i przelewaj do miski czy wiaderka - wykorzystuj ponownie wodę do spłukiwania toalety a teraz - UWAGA KORZYŚCI wynikające z takiego odruchu lub nawyku jaki możesz wykonać (pamiętaj, że nie jest to kłopotliwe i nie zajmuje to dużo czasu - więc na prawdę warto to robić):

-  dbasz o ponowne wykorzystanie wody (sorry, ale toaletę spłukujemy zwykłą wodą do picia i co z tego jeśli spłuczesz ją wodą z szamponem, czy wodą od czegoś innego!)

- dbasz o środowisko i jesteś eko

- oszczędzasz zużycie wody i rachunki za wodę

- oszczędzasz także na rachunkach za ścieki (nie zapominajmy o tym, że płacimy nie tylko za zużycie wody, ale także za jej odprowadzanie po zużyciu!!!)

- uczysz dzieci o oszczędzaniu wody, której już brakuje nie tylko na świecie i będzie tylko gorzej...

- uczysz się fajnego nawyku i da Tobie to wiele satysfakcji, że nie jesteś obojętny na zmiany klimatu i chcesz coś od siebie zrobić przy okazji oszczędzając na rachunkach!

 

4. Bierz prysznic wchodząc do miski i zakręcaj wodę, gdy namydlasz ciało i najlepiej używaj mydła do kąpieli a nie drogie płyny (wymysł firm kosmetycznych na kasę) - patent nie stwarzający kłopotu, wstawiasz dużą miskę do wanny czy brodzika i myjąc się, woda spływa w dużej ilości do pojemnika. Dodatkowo, gdy bierzesz  prysznic zakręcaj wodę na chwilę namydlając ciało mydłem a nie płynem do mycia ciała, który w połowie i tak wyląduje w wannie albo brodziku (szkoda kasy). Ja już od kilku lat nie kupuję takiego płynu a schodził on u mnie na potęgę tzn. uciekał;) Kupuję droższe mydło Dove, które uwielbiam i super się pieni i nie mam suchej skóry tak jak po tych płynach do mycia ciała a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- oszczędzasz wodę, gdy ją zakręcasz ją podczas prysznica

- oszczędzasz wodę, ponieważ wykorzystasz ją ponownie do spłukiwania toalety

- oszczędzasz także na rachunku na ściekach (nie zapominajmy o tym, że płacimy nie tylko za zużycie wody, ale także za jej odprowadzanie po zużyciu!!!)

- oszczędzasz na drogich i mało wydajnych płynach do kąpieli (mydło starcza na dłużej i wykorzystasz je w stu procentach)!

- jesteś nieświadomie eko zmieniając nawyk i dbasz o środowisko a pamiętaj wody brakuje już nie tylko, gdzieś na świecie - tylko u nas

 

5. Gotuj obiady jak najczęściej raz na dwa dni - planuj posiłki  z wyprzedzeniem i pamiętaj przy okazji, aby robić listę zakupów i mieć odliczoną kwotę na zakupy (ma to Ciebie "ochronić" przed dodatkowymi wydatkami i pokusami kliknij i sprawdź jakie masz korzyści z prowadzenia budżetu domowego) a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- oszczędzasz swój cenny czas (Pamiętaj! To jest najcenniejsze TWÓJ CENNY CZAS)

- oszczędzasz wodę (gotowanie ziemniaków, mycie warzyw, mycie garnków it.itp. - oczywiście pamiętaj o przelewaniu zużytej wody do swojej miski lub wiaderka do wykorzystania ponownie wody spłukując toaletę)

- oszczędzasz i zmniejszasz zużycie prądu lub gazu (w zależności czy zużywasz prąd czy gaz)

 

6. Wykorzystuj ponownie pudełka i opakowania (bądz przy okazji eco i stosuj metodę minimalizmu (kliknij i sprawdź jak oszczędzisz stosując minimalizm))- kupujesz produkt z listy swojej zakupowej i ma fajne opakowanie np. puszka, słoik, butelka, tuba, karton po butach, opakowania po jogurtach - wykorzystaj i przetwarzaj tą rzecz ponownie. Ja bardzo dużo rzeczy tak przetwarzam i nie kupuję gotowych ozdób do domu ani pojemników na bibeloty!!! A także jak wyjdzie mi coś naprawdę fajnego to daję tą rzecz na prezent. Np. tuba po whisky w niej przetrzymuję jedzenie dla kota (wykorzystane ponownie nie wyrzucone). Słoiki albo zawożę do mojej mamy i zrobi sobie zaprawy, albo ozdabiam sznurkiem jutowym i zwykłym klejem Magic i mam super świeczniki do domu i na balkon - daję także jako prezent często takie ozdoby (kilka razy wykorzystane ponownie nie wyrzucone). Z butelki po winie zrobiłam fajny wazonik z kawałka starej firanki i wstążek - mam w nim kwiatki (wykorzystane ponownie nie wyrzucone). Karton po butach (mam chyba ze trzy) dla kota - mój lubi spać w szafach i ma środek wyłożony (starym swetrem lub dziurawą bluzką) i ma posłanie... tym bardziej uwielbia je i śpi w nich na zmianę (wykorzystane ponownie nie wyrzucone). Zniszczone ubrania, których sama nie naprawię to właśnie wykorzystuję na posłanie dla kotka, ale także na szmatki - rozcinam i wykorzystuję jako ścierki (wykorzystane ponownie nie wyrzucone). Opakowanie po 1l lodach robię z nich super pudełka na biżuterię owijając sznurkiem jutowym (wykorzystuję ponownie nie wyrzucam). Opakowania po jogurtach ja wykorzystuję do sadzonek roślin jak mam odnóżkę kwiata i nie kupuję doniczek (wykorzystane ponownie nie wyrzucone) a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- oszczędzasz pieniądze

- wykorzystując ponownie i masz "nowy" nabytek

- oszczędzasz na ozdobach do domu wykonując je samodzielnie

- oszczędzasz w ten sposób na prezentach

- rozwijasz w sobie kreatywność

- pobudzasz kreatywność dzieci, ponieważ "podpatrują" one od Ciebie i uczą się ponownego wykorzystywania i same podsuwają pomysły tym bardziej chcą spróbować

- uczysz dzieci ekologii oraz spędzasz z nimi więcej czasu, jeśli je zaangażujesz w ponowne wykorzystywanie opakowań czy pudełek (można robić zabawki np. po opakowaniu z jogurtu możesz je ozdobić i zrobić wagony pociągu)

- jesteś nieświadomie eko zmieniając nawyk i dbasz o środowisko nie generując śmieci a ich jest zawsze za dużo!!!

 

7. Chleb - nie marnuj jedzenia i jeśli zostanie Tobie chleb to wykorzystaj go ponownie na następny dzień lub później - mało osób wykorzystuje ponownie pieczywo a każdy z nas ma problem z idealnym trafieniem zakupionej ilości, aby starczyło (każdy to po cichu przyzna, że zdarza się wyrzucać pieczywo). Dlatego proszę bardzo kilka porad jak możecie sobie z tym problemem poradzić u siebie i oszczędzać a nie marnować. Pamiętaj:  jeśli masz drożdżówkę na następny dzień i nie jest już miękka to wrzuć ją na chwilę do mikrofalówki a będziesz zaskoczony efektem świeżości i zjesz ze smakiem. Jeśli zostaną Tobie bułki to przemiel je na bułkę tartą lub zrób mielone i dodaj namoczoną w wodzie (starą bułkę) klopsiki będą lepsze. A jeśli Tobie zostanie chleb to czy pamiętasz jak kiedyś jadło się tzw. "moczki" za dzieciaka ja się zajadałam mlekiem z pokruszonym i  maczanym chlebem. I jeszcze jeden patent możesz zamoczyć wyschnięty chleb w misce z mlekiem i wrzucić na patelnię... my uwielbiamy i często jemy posypany troszkę cukrem - mega fajna słodka przekąska. Uwaga - jeśli nie uda się Tobie zjeść i wykorzystać ponownie to odłóż chleb do torby i niech wyschnie, może masz w pobliżu jakieś gospodarstwo domowe (możesz taki ususzony chleb) oddać gospodarzowi i bardzo się ucieszy (możesz się dogadać, że będziesz co jakiś czas wieszać taką torbę na płocie, żeby nikomu nie zabierać czasu). Z chleba możesz także zrobić pyszne tosty - chleb nawet lekko podsuszony po podgrzaniu będzie świeży jak kupiony (wyciąć możesz, żeby wyglądał podobnie jak do tostowego, troszkę masła, szynki, ser i gotowe). Możliwości jest naprawdę sporo tylko trzeba o tym wiedzieć i umieć wykorzystać a teraz  - UWAGA KORZYŚCI wynikające ze zmiany nawyku lub odruchu jaki możesz wykonać:

- nie wyrzucasz jedzenia (pieczywo to najczęściej wyrzucany produkt spożywczy)

- wykorzystujesz chleb ponownie i przetwarzasz

- oszczędzasz pieniądze wykorzystując ponownie nawet nie zbyt świeże pieczywo a teraz chlebek coraz droższy będzie

- wiedząc o tych sposobach możesz zrobić dodatkowy posiłek a nie marnować pieczywo i je wyrzucać...

- jeśli stare pieczywo będziesz oddawać gospodarzowi on będzie cieszyć się, że nakarmi dodatkowo za darmo zwierzęta (kury bardzo lubią suchy chleb)

- pomyśl o LUDZIACH... MAŁYCH DZIECIACH w innych BIEDNIEJSZYCH krajach... oni nawet chleba nie mają A MY... wyrzucamy na potęgę... kryzys przynajmniej nas nauczy oszczędzania!!! NIE WYRZUCAJ!!!

 

Zapraszam do innych wpisów, gdzie poznasz metody oraz sposoby na oszczędzanie Twoich ciężko zarobionych pieniędzy!!!

- kliknij i sprawdź 110 metod na oszczędności w Twoim portfelu

- kliknij i sprawdź 30 super sposobów na oszczędzanie w Twojej kuchni

- kliknij i sprawdź od czego możesz zacząć gdy chcesz oszczędzać?

- kliknij i sprawdź jak możesz poradzić sobie w kryzysie, który kilka lat z nami pozostanie

- kliknij i sprawdź 5 błędów finansowych które blokują Twoje oszczędzanie

- kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, aby zacząć oszczędzać

 

 

 

 


środa, Lipiec 20, 2022, 22:43 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= Prawny z Pixabay" />

 

110 super sposobów na sper oszczędności, które zostaną u Ciebie w portfelu!!! Pamiętaj, aby móc zacząć oszczędzać koniecznie musisz zmienić swoje nawyki zarówno finansowe jak i mentalne. Nie masz innej opcji i musisz zrozumieć, że oszczędzanie równa się ograniczanie, korygownie zachowań jak i wyrabianie poprawnych nawyków finansowych!!!

 

1. WAŻNE i powinieneś pamiętać na samym początku, że tylko TY SAM ZADBASZ O SWOJE FINANSE NAJLEPIEJ i nikt nie zmusza Ciebie do wydawania pieniędzy na zachcianki, gadżety, pierdoły, głupoty i bibeloty… Chcesz oszczędzać? Przeanalizuj jak obracasz swoimi pieniędzmi i czy dajesz się "nabijać w butelkę" sklepom i firmom na dodatkowe (niepotrzebne) wydatki – TO BARDZO WAŻNE I ZACZNIJ OD TEGO!!! (kliknij i sprawdź Kryzys 2022 i czas zaciskania pasa - czy jesteś gotowy i wiesz co robić?

2. MYŚL – tak, po prostu zacznij myśleć o oszczędzaniu a zobaczysz, że zaczniesz oszczędzać! Nawet jadąc autem masz chwilę dla siebie, żeby przeanalizować, pomyśleć i wymyślić pomysły a im częściej będziesz o nich myśleć tym więcej będziesz ich miał! Pomyśl o sklepach ile oni zatrudniają specjalistów, którzy wymyślają co rusz nowe sposoby, żebyś skusił się na promkę u nich i stracił pieniądze (muzyka, zapach świeżego pieczywa, duże ceny promocyjne, reklamy typu - musisz to mieć.. albo z Lidla kup więcej i więcej... NO NIEEEE!!! Ty nie musisz tylko MOŻESZ jak masz nadwyżkę i Ciebie po prostu stać)!!! Te wszystkie zabiegi mają Tobie zrobić wodę z mózgu i działać mają na Twoją podświadomość, dlatego koniecznie myśl i analizuj a będziesz szczęśliwy!!! (kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, aby zacząć oszczędzać)

3. sprawdź dlaczego chcesz oszczędzać - koniecznie przeczytaj i podziękujesz sam sobie poźniej, że przeczytałeś ten wpis: Dlaczego chcesz oszczędzać i jak możesz to zrobić? » Jak oszczędzać i na czym możesz zaoszczędzić - (kliknij i sprawdź wpis dotyczący pytań dlaczego chcesz oszczędzać?)

4. PAMIĘTAJ - zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem i na początku wiedz o tym, że oszczędzasz małe kwoty, które skumulują się w ciągu miesiąca do naprawdę sporej sumki

5. zapisuj – każdy pomysł zapisuj w zeszycie i miej go przy sobie, krótkie komunikaty i często zaglądaj do tego zeszytu (nie masz pojęcia ile nam pomysłów ucieka ponieważ jesteśmy zajęci codziennymi sprawami – SPRÓBUJ TO NIE BĘDZIESZ ŻAŁOWAĆ – ZAPEWNIAM!!! (kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie 2w1)

6. organizuj swój cenny czas - zanim weźmiesz się za 7 punkt, rozpisz sobie i zaplanuj czas (wygospodaruj go sobie i nie wykręcaj się brakiem czasu bo nic nie osiągniesz - PAMIĘTAJ - OSZCZĘDZANIE TO WYZWANIE, któremu sprostasz bez problemu jak weźmiesz się do pracy!!!)

7. STAŃ SIĘ dla siebie swoją małą FIRMĄ - brzmi pewnie troszkę śmiesznie dla Ciebie, ale to genialny patent na oszczędzanie (zobacz firmy np: tną koszty czyli ograniczają wydatki, szukają tańszych produktów czy zamienników też tak możesz, inwestują w wiedzę czyli ciągle się szkolą my powinniśmy także ciągle się uczyć oszczędzania, stosują tzw. "burzę mózgów" co super sprawdza się w domu, kalkulują i sprawdzają czy im się opłaca to Twój budżet domowy i sposób jak chcesz coś kupić dodatkowego)

8. spisz budżet domowy (dochód i spisuj każde wydatki) - (kliknij i sprawdź jak umiejętnie szukać oszczędności w swoim portfelu)

9. wydatki roczne - umieść je i rozpisz kwoty jakie wydajesz na opłaty roczne i postanów sobie, że pierwsze zaoszczędzone pieniądze odkładasz - na wydatki roczne (ja miałam osobne konto oszczędnościowe i zmieniłam sobie nazwę - NA WYDATKI ROCZNE - NIE RUSZAĆ!!!)

10. oblicz kwotę, którą możesz wydawać dziennie lub tygodniowo (pomaga to ograniczyć zakupy!) A jeśli danego dnia nie wydasz tej kwoty to ucz się ją odkładać – troszkę czasu a nawyk sam wejdzie Tobie w krew!

11. zaraz po wypłacie odłóż lub przelej 20% swojego wynagrodzenia – ucz się nawyku nawet, jeśli potem te pieniądze wydasz – zajmie troszkę czasu, żeby mieć oszczędności i ich nie ruszać a nawyk już będziesz mieć wręcz automatyczny i odruchowy

12. jeśli dodatkowo otrzymasz niespodziewane pieniądze (prezent, dodatkowa premia) odłóż całość na konto, gdzie przelewasz 20% swojego wynagrodzenia

13. zatrzymuj pieniądze jak najdłużej przy sobie – ciężko pracujesz, żeby je mieć i nie pozbywaj się ich łatwo to Twój pieniądz (niech nie parzą Ciebie w rękach - czasami wydaje mi się, że są osoby zaraz po wypłacie i ich parzą te pieniądze bo w mig je wydają...)

14. wydając pieniądze, pomyśl jak ciężko musiałeś przez cały miesiąc na nie zapracować, nie trzymaj się powiedzenia "łatwo przyszło łatwo poszło" - bo ciężko na nie zapracowałeś i mając tą świadomość będzie Tobie trudniej a tym bardziej korzystniej dla Twoich oszczędności je wydawać!!!

15. spisuj listę zakupów (trzymaj się tej listy i miej „klapki na oczach podczas zakupów”)

16. na zakupach pamiętaj, że sklepy robią wszystko, żebyś wydał pieniądze (manipulują Tobą w umiejętny sposób i reklamy także) – np.: najtańsze produkty są na dolnych pułkach, zapachem kuszą Ciebie a także muzyką, napisy "super okazja" lub "promocja" - masa ludzi pracuje nad otoczką sklepu, aby tylko skłonić Ciebie do większych wydatków! Zawsze o tym pamiętaj!

17. nie chodź głodny na zakupy niby błaha porada, ale ma swoje odzwierciedlenie w oszczędzaniu - nie ma nic gorszego jak kupujesz oczami a nie z listy zakupowej - TRACISZ SWOJE CIĘŻKO ZAROBIONE PIENIĄDZE!!!

18. nie kupuj na promocji czegoś jeśli nie masz na swojej liście zakupowej (najgorszy błąd który popełniamy nie kontrolując zakupów – nie zmniejszaj budżetu takim nawykiem to głównie przez niego właśnie uciekają Tobie pieniądze) – przez niekontrolowane zakupy i chwilę słabości!

19. zabieraj odliczoną kwotę pieniędzy na zakupy (gotówki lub miej tak jak ja osobną kartę na zakupy i na niej kwotę jaką masz wydać) NIE MIEJ WIĘCEJ PIENIĘDZY PRZY SOBIE - minimalizuj wydatki i nie kuś zrobienie dodatkowych zakupów (bo masz więcej przy sobie) - super patent na trzymanie się zarówno listy zakupowej jak i powstrzymania się od kupowania niepotrzebnych rzeczy - koniecznie sprawdź ten sposób działa on cuda!

20. zadawaj sobie często pytania, jeśli chcesz kupić sobie coś extra (np.: czy daną rzecz na pewno musisz mieć? czy jest niezbędna? czy możesz odłożyć najpierw na to? czy to rzecz pomoże Tobie w życiu czy tylko kaprys? Pamiętaj - Ty nic nie musisz - masz chcieć)

21. stosuj Smart Saver – niech końcówki przy płatnościach same się odkładają na konto, jeśli płacisz gotówką wrzucaj drobne do słoika – ucz się nawyku odkładania, trenuj nawyk, który tylko będzie procentować w przyszłości 

22. nie noś przy sobie karty kredytowej i miej ją schowaną w domu a nie przy sobie, jeśli nie możesz z niej zrezygnować (nie kuś zrobienie nie planowanych i dodatkowych zakupów i Pamiętaj! To nie są Twoje zarobione pieniądze, tylko kredyt w banku i nie obracaj nimi na co dzień - tylko swoimi zarobionymi pieniędzmi)

23. spisz i pamiętaj o wydatkach rocznych, które masz – bądź na nie przygotowany (np. OC, przegląd auta, rozliczenie ogrzewania, podatek od nieruchomości, koszt wyprawki do szkoły, ubrania sezon letni i zimowy itd. itp.)

24. planuj zakupy i rób większe raz na dwa tygodnie

25. kupuj w jednym supermarkecie, gdzie masz najtaniej i zbieraj bonusy z kartą lojalnościową lub aplikacją tego sklepu - nie rób zakupów w różnych miejscach 

26. planuj posiłki (ważne nie marnujesz jedzenia a po zakupach z listy wiesz co masz i na tej podstawie planujesz i tymi produktami operujesz w kuchni) - wiesz co lubisz Ty i Twoja rodzina, więc na tej podstawie planujesz i nie marnujesz

27. gotuj często obiady na 2 dni - oszczędzasz wtedy także swój cenny czas a nie tylko gaz czy prąd! A Twój czas jest najcenniejszy!

28. wybieraj posiłki, które lubią wszyscy domownicy i spisz obiady na kartce z nich planuj posiłki - kartkę uzupełniaj dodatkowymi wpisami i zobaczysz, że będziesz mieć sporą listę  (po miesiącu dojdziesz do takiej wprawy, że kartka nie będzie potrzebna a wymyślanie obiadów nie będzie sprawiało żadnych problemów)

29. nie eksperymentuj w kuchni - nie czas na takie działania, rób potrawy sprawdzone i wypróbowane. Jeśli chcesz coś nowego to dowiedz się z pierwszej ręki jak to zrobić i nie ryzykuj, że posiłek się nie uda lub po prostu nie będzie smakować

30. nie kupuj za dużo produktów z krótkim terminem ważności (miej tzw. "prześwity w lodówce" - nie miej zawaloną ją po brzegi - wtedy zawsze coś wyrzucisz, bo się przeterminuje)

31. sprawdzaj termin przydatności podczas zakupów (uważaj w sklepach na terminy przydatności, oni też chcą się pozbyć jak najszybciej towaru)

32. wybieraj tańsze zamienniki (ja mieszam droższy + tańszy i jakość mam zachowaną)

33. nie kupuj w osiedlowych sklepach i nie przepłacaj - tam ceny masz nawet o 40% droższe (planując zakupy stosując powyżej rady ograniczysz takie wyjścia bo niczego Tobie nie zabraknie)

34. naprawiaj sam co tylko możesz a w Internecie znajdziesz wszystko, jak nie potrafisz popytaj w rodzinie czy znajomych (miej zawsze w domu super glue - jest niezbędny)

35. wykorzystuj ponownie opakowania, butelki, słoiki, pudełka - nie kupuj ozdób do domu, możesz sam wykorzystać ponownie tóżne przedmioty i zastosować jako ozdoby (można fajnie je ozdobić)

36. posprzątaj swój dom i przejrzyj co już posiadasz (często mamy poukrywane "skarby" w szafach o których nie pamiętamy - chodzi tutaj o panowanie nad tym co już masz) (kliknij i sprawdź jak porządek pomoże Tobie w generowaniu oszczędności)

37. odkładaj każdą zaoszczędzoną złotówkę - miej odruch odkładania w mig nabierzesz niezbędnego nawyku a za połowę oszczędzonych pieniędzy spraw sobie nagrodę (musisz się motywować na początku, potem tak nauczysz się oszczędzać, że tej nagrody nawet nie będziesz potrzebować i chcieć!)

38. przeliczaj oszczędności w dłuższym terminie, aby robiły na Tobie lepsze wrażenie i motywowały do dalszego działania (rób wszystko, żeby siebie nakręcać i pchać do przodu). Musisz umiejętnie ze sobą postępować i kusić po prostu dalej:)

39. ucz dzieci oszczędzania - dawaj im przykład, że siadasz i spisujesz wydatki, mówisz nie w tej chwili tego nie kupimy, ale jak zaczniemy odkładać to możemy za miesiąc czy dwa! Nie kwituj, że nas nie stać! Nie blokuj dzieci tylko pokazuj, że są możliwości i że stać Was, ale trzeba zrobić plan i do niego dążyć, aby go zrealizować!

40. zabieraj dzieci na zakupy!!! Nie rozumiem jak można nie zabierać dzieci na zakupy - po pierwsze dziecko uczysz wielu spraw podczas zakupów a po drugie wychowujesz. Zanim wejdziecie do sklepu ustalasz jasne i czyste zasady jakie obowiązują - twardo, krótko i na temat (i zapytaj czy mają pytania przed wejściem bo do sklepu wchodzicie, kupujecie cichutko wszystko z listy i idziecie do kasy, nie robiąc spacerów po alejkach i kusić niepotrzebnie dzieci) - znajdujesz także dziecku zajęcie podczas zakupów (jeśli jest większe to dostaje zadanie np.: wyszukiwać produkty z listy jak najtańsze, drugie może wkładać produkty do koszyka, dawajcie im zadania i pokazujcie jak mają się zachowywać - nagradzając je oczywiście drobnym upominkiem ustalonym wcześniej przed wejściem do sklepu) Ja nawet dawałam zadanie, że ma mnie syn pilnować, abym nie kupiła nic z listy - co to spowodowało? Tak chciał mieć tą satysfakcję, że on mnie pilnuje, że sam niczego z poza listy nie chciał - stawiaj cele i zadania i zabieraj dzieci ze sobą!!! Pamiętaj, że dziecko znudzone będzie wymyślać a jak będzie mieć zadanie czyli zajęcie do wykonania to jeszcze Tobie pomoże - Ty budujesz ich przyszłość a ucząc je nawyków zachowania, pilnowania się, sprawdzania cen, liczenia ile już masz w koszyku... tylko im pomagasz na przyszłość!!!

P.S. mój syn do dziś żartuje jak idziemy do sklepu i spojrzę na kwiaty - "nawet tam nie patrz, nie kupimy żadnego kwiatka trzymamy się listy zakupów" ha ha - kwiatka nie kupiłam przez ostantnie hm... 2 lata...?:)

41. nie bierz nowych kredytów konsumpcyjnych, przełóż wakacje (trudno) i nie jedź za pieniądze z banku bo 2 tygodnie będziesz mieć luzu a następny rok stresu i nerwów ze spłacaniem

42. stosuj handel wymienny - pomagajmy sobie nawzajem, pożyczajmy, wymieniajmy się, róbmy sobie przysługi i odwdzięczajmy się. Kiedyś to byłą normą i w czasach kryzysu zawsze ten temat powraca. Dlaczego? Bo jest tani i każdy w ten sposób generuje oszczędności w swoim portfelu!!!

43. stosuj w codziennym życiu zasadę minimalizmu a będziesz oszczędzać jeszcze więcej - pomyśl o biednych krajach, mają chatkę, palenisko i brak wygód - a my... mamy wszystkiego sporo za dużo... (kliknij i sprawdź minimalizm najlepszy sposób na oszczędzanie)

44. szykuj sobie śniadanie oraz kawę do pracy w domu - planuj i szykuj jedzenie zarówno do pracy jak i podczas wyjazdów - unikaj zakupów po drodze - miej zawsze coś do wypicia i przekąszenia

45. nie wychodź na zakupy podczas pracy (idziesz głodny i nie potrzebnie tracisz), dlatego miej zawsze coś słodkiego schowane w szufladzie, jeśli dostaniesz napad na słodkie

46. paliwo - jazda ekonomiczna i przepisowo - nie ryzykuj, że dostaniesz mandat (teraz nie dość, że paliwo drogie to mandaty także), może z kolegą lub koleżanką zaczniesz zabierać się do pracy, sprawdzaj także często olej i wymieniaj filtry (dbaj o autko)

47. szukaj oferty na OC miesiąc wcześniej - wtedy możesz znaleźć ze spokojem tańszą i masz czas a na ostatnią chwilę kupisz drożej albo z gorszymi warunkami np. niższe NNW

48. odstaw auto jak tylko masz możliwość i idź pieszo, a może masz przyjaciółkę tak jak ja i możecie razem jechać na wypad dzieląc się kosztami a może masz rower?

49. planuj wyjazdy i wakacje z wyprzedzeniem - bądź przygotowany - zatankuj auto wcześniej, miej jedzenie i picie ze sobą, plaster i mokre chusteczki - zabezpiecz się na rozlanie np. wody, na skaleczenie dziecka, na napad głodu itd. itp. - nie musisz zatrzymywać się na stacji i kusić siebie zakupem drogiej spożywki

50. myj auto na myjni ręcznej zawsze taniej

51. przy okazji bycia na myjni sprawdź o odpowiednie ciśnienie w oponach

52. auto - jak dbasz tak masz - to bardzo mądre i w punkt (dbasz to oszczędzasz) jak coś się psuje to warto od razu naprawić, jeśli zaniedbasz to wszystko zwali się jak na złość na głowę

53. szukaj nie tylko oszczędności, ale także zwiększenia swoich przychodów (może idź po podwyżkę, może rozglądaj się za lepszą pracą, może masz fajną i wystarczy, że tylko dorobisz np. wypełniając ankiety, wyprowadzając komuś psa, zbierając puszki, sprzedając ubrania, sprzedając sprzęt którego nie używasz, możesz pisać artykuły i wystawiać na textowo, możesz fotki wrzucać na pixel, może sprzątanie w weekendy, albo do restauracji na weekendy, możesz tworzyć rękodzieło itd. itp.)

54. w sprzętach sprawdzaj filtry i elementy zmywarki (plastiki do wody często się zapychają) - nie doprowadzaj do awarii z powodu zaniedbania urządzeń (zmywarka, pralka, auto)

55. zawsze miej torby wielorazowego użytku przy sobie (w torebce, a aucie w bagażniku, przy wyjściowych drzwiach)

56. wstawiaj tylko pełną pralkę czy zmywarkę

57. oszczędź na płynie do płukania - ja dodaję pół nakrętki i ok. 30 kropel olejku zapachowego (a płyn u mnie schodził na potęgę a teraz... minimum a pranie pachnie przecudnie)

58. często wstawiaj sprzęty w systemie "Eko" i na krótszy czas. Zawsze jest to dodatkowy pieniądz w kieszeni (w ciągu roku będziesz mieć fajne oszczędności)

59. sprawdź jaką masz taryfę i wtedy wstawiaj pranie czy zmywarkę - urządzenia już cicho chodzą i nikomu nie będą przeszkadzać, że pracować będą w nocy a zawsze grosz do przodu - także sprawdź czy masz nocną a może weekendową i dostosuj swoją pracę, aby zaoszczędzić!

60. oszczędzaj wodę, gdzie tylko możesz i nie marnuj jej (kliknij i sprawdź skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w Twoim domu)

61. kup filtr do wody i filtruj kranówkę zamiast kupować wodę w butelkach

62. bierz prysznic zamiast kąpieli

63. skróć czas prysznica i zakręcaj go, gdy namydlasz ciało

64. zakręcaj kran podczas mycia, zmywania, mycia zębów, golenia - nie rób tego pod bieżącą wodą

65. zmywaj garnki zaraz po użyciu (ja garnek po ziemniakach od razu myję wlewając troszkę zimnej wody, garnek jeszcze gorący powoduje, że mam gorącą wodę, troszkę płynu i tak minimum wody zużywam do tej czynności - oszczędzasz także swój cenny czas i łatwiej umyjesz niż zaschnięty garnek mam później zalewać wodą, odmaczać i szorować!

66. kup termos i wstawiaj cały czajnik wody - resztę przelej do termosu - nic nie marnujesz a gorącą wodę masz na długie godziny - jeśli zostanie w termosie woda przelej ją do pojemnika i będziesz mieć ją do podlewania kwiatów albo do miski dla zwierzaka jak masz (zawsze zdrowsza dla psiaka lub kota)

67. miej miskę w zlewie kuchennym i nie myj naczyń pod bieżącą wodą (ja pamiętam babcię... wszystko w miskach... teraz wiem, że to były oszczędności i nie marnowanie wody) kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie

68. wstaw w łazience wiaderko lub miskę - zlewaj tam wodę po np: praniu ręcznym, myciu włosów, wodę zanim poleci gorąca, po myciu garnków - wykorzystuj tą wodę do spłukiwania toalety - wykorzystuj tą wodę ponownie 

69. zbieraj deszczówkę - miej beczkę, pojemnik itp., i zbieraj cenną wodę, ja nawet na balkonie zbieram i mam na końcu balkonu poustawiane podstawki, wiaderko, garnek którego nie używam - zbieraj ile się da pamiętaj, że nie tylko oszczędzasz, ale dbasz o planetę

70. nie miej zbyt dużo kwiatów na balkonie czy tarasie - wiem, że ładnie wyglądają i cieszą oko, ale kupuj z umiarem - wody naprawdę już brakuje nie tylko na świecie, ale i u nas

71. nie używaj wody do rozmrażania mięsa (wyciągnij je dzień wcześniej i wrzuć do lodówki, pobierze ona mniej prądu a mięso sie rozmrozi i takie masz 2w1) (kliknij i sprawdź jakie będziesz mieć korzyści finansowe, gdy zastosujesz minimalizm - zaczniesz oszczędzać spore pieniądze!)

72. zmień częstotliwość mycia włosów - ja myłam codziennie a teraz co 3 dni - nie dość, że oszczędzam wodę to nie suszę suszarką i jeszcze na prądzie oszczędzam taki bonus i nie wspomnę o cennym czasie!

73. zamontuj perlator w kranie (aż do 60% zmniejsza zużycie wody)

74. gotuj pod przykryciem - oszczędzasz nawet 30% energii

75. piecz ciasta raz w tygodniu - tanie i wiesz co jesz (ja nie jestem expertką w pieczeniu mam wyuczone trzy placki, które mi wychodzą i je robię) 

76. energooszczędne żarówki - obowiązkowo 

77. wyłącz światło tam, gdzie Ciebie nie ma

78. przedłużacze wymień na listwą z wyłącznikiem (łatwiej zapanujesz nad wyłączaniem urządzeń z prądu a świecący się przycisk będzie Tobie przypominać o kliknięciu)

79. kup powerbanka - ładuj go i z niego ładuj telefon (nie zostawisz po pierwsze ładowarki pod napięciem w kontakcie a po drugie możesz chodzić z telefonem po całym domu a nie ciągle przerywać ładowanie bo ktoś zadzwonił)

80. piekarnik - skracaj czas pieczenia i nie otwieraj go w trakcie pracy

81. jeśli masz kuchenkę na prąd też skracaj o 2 minuty gotowanie (płyta nagrzana trzyma jeszcze ciepło)

82. TV włącz czas pracy telewizora - unikniesz całonocnego grania telewizora, gdy przed nim zaśniesz

83. wychodząc z domu wyłącz wszystkie sprzęty z prądu (oczywiście oprócz lodówki)

84. wieczorem zamiast zapalać światła zapal świeczkę będzie romantycznie i ekonomicznie;)

85. kup ładowarkę do baterii i ładuj je sobie sam

86. suszenie suszarką włosów - zrezygnuj lub ogranicz to pożeracz prądu

87. zainwestuj w ścierki Nano Silver Technology - okna myjesz tylko wodą i to bez smug ja mam zestaw najtańszy samochodowy i już je mam kilka lat

88. soda, ocet i kwasek cytrynowy - najtańsze środki do czyszczenia i babcine sposoby, które się sprawdzają

89. kup podstawowe leki w dużej aptece 24H - tam jest najtaniej (jeśli wyjdziesz po tabletki na ból głowy i polecisz do jakiejś małej... to sprawdź jak przepłacasz...)

90. zapisz hasło "oszczędzamy na lodówce:)" - zrób burzę mózgów z rodziną a zobaczysz ile pomysłów będzie i kompromisów (kto co może ograniczyć lub z czego zrezygnować). Zapisane hasło na lodówce będziesz widzieć codziennie oraz Twoja rodzina - uwierz to działa na podświadomość i zaczniesz oszczędzać!!!

91. zbieraj paragony i spisuj każdą wydaną gotówkę (zaangażuj do tego zadania dzieci, będą się cieszyć takim "finansowym zadaniem" a przy okazji nabiorą podstawowego nawyku w oszczędzaniu)

92. rozmawiaj z innymi na temat oszczędzania - pamiętaj ile ludzi tyle opinii a tą wiedzę i pomysły masz za free!!!

93. sprawdzaj ceny przez komórkę ,dziś robisz zdjęcie telefonem i o produkcie wiesz wszystko, także wykorzystaj to i sprawdzaj ceny jak najczęściej

94. ubrania - kupuj używane - ja kupuję i cieszę się, że za tanie pieniądze mam kilka ubrań (pamiętaj zanim kupisz obejrzyj dokładnie ubrania, sporo jest uszkodzonych i nie warto ich nawet samodzielnie naprawiać)

95. ubrania których nie nosisz - oddaj komuś z rodziny lub znajomym a jeśli nie masz nikogo to sprzedaj na Vinted

96. ubrania uszkodzone - możesz pociąć i wykorzystać ponownie jako szmatki lub wyłożyć psiakowi, kotku posłanko - zwierzak i tak będzie zadowolony z nowego posłania i je odświeżysz

97. ubrania - naprawiaj - ja akurat mam maszynę do szycia i choć nie potrafię szyć ubrań to naprawiam i przerabiam dodatkowo też pożyczam, jeśli ktoś potrzebuje sobie naprawić ciuszki. Ulubiony ciuch stracił kolor? To ufarbuj go teraz są super środki i zrobisz to od ręki. 

98. nie kupuj prezentów - zrób coś własnoręcznie (ze słoika możesz zrobić super świecznik - trochę sznurka jutowego i kleju Magic - wychodzą cuda, tuba np. po whisky to dla mojego kotka pojemnik na jedzenie, ramkę do zdjęć ozdobisz wstążkami - tanio i wykorzystasz ponownie rzeczy a zrobiony prezent od serca nie musi być idealny! Ja nawet sama sobie robię kolczyki - choć w życiu bym nie powiedziała, że mam jakieś zdolności)

99. wypisz się z wszystkich newsletterów - niech nie kuszą Ciebie powiadomienia

100. zaglądaj często na swoje konto oszczędnościowe lub do koperty, jeśli odkładasz gotówkę - sprawdzaj i przeliczaj - chwal siebie za postępny

101. rób zakupy np. zimowych ubrań latem i na odwrót oraz sprzętów, jeśli masz jakieś sezonowe hobby - pamiętaj w sezonie zawsze jest najdrożej

102. oszczędzaj na ogrzewaniu w domu i nawet jeśli obniżysz o jeden stopień to będziesz mieć rachunki niższe do nawet 20%

103. sprzedaj niepotrzebne rzeczy, które masz w domu i tylko zbierają kurz a są jeszcze sprawne

104. zamiast kolorowych i gazowanych napoi przestaw się na wodę z kranu (przefiltrowaną) z cytryną

105. kupuj używany sprzęt zawsze troszkę taniej

106. recykling - zbieraj puszki (rok temu były po 3 zł za kg teraz już 6 zł i kto wie... może jeszcze pójdą do góry?) Zbieram też plastikowe nakrętki - daje je córce mojej psiapsiółki, która ma dodatkowe pkt. w szkole a jak ją skończy to będę zanosić do specjalnych pojemników. Przerabiaj też i wykorzystuj opakowania i nie kupuj wody w plastiku. Temat mega szeroki, ale warto tą zasadę stosować oszczędzasz i jeszcze dbasz o środowisko - 2w1 (kliknij i sprawdź co daje Tobie bycie eco, czyli jak możesz wygenerować mega oszczędności)

107. segreguj śmieci to naprawdę ważne i jeśli masz jakieś fajne pudełko np. puszkę po czekoladkach to wykorzystaj ją w kuchni i nie kupuj opakowań

108. zamiast folii aluminiowej kupuj folię spożywczą - jest 2/3 tańsza i jakoś wydaje mi się, że na dłużej starcza

109. fryzjer - ja podcinam synowi włosy i sama sobie końcówki (w necie wypatrzyłam dwa sposoby i robię to bez obawy) a oszczędności są kosmiczne tym bardziej, że sama farbuję włosy i robię sobie paznokcie hybrydą - nic nie umiałam - wystarczy chcieć i troszkę poćwiczyć i warto!!!

110. ograniczaj - po prostu ograniczaj a możesz tu naprawdę oszczędności mieć masę! Nie stać Ciebie lub za drogie w danej chwili? Trudno. Ogranicz i to naprawdę nie boli a uratuje Ciebie i Twoje finanse - zaczniesz oszczędzać na poważnie. Podam kilka przykładów, aby to lepiej zobrazować:

masło za drogie? - smaruj o połowę mniej

szynka za droga? - kładź połowę mniej

napoje za drogie? - pij wodę z kranu dodaj cytryny lub soli

ciuchy drogie? - kupuj w lumpeksie

impreza droga? - nie idź, pójdziesz na następną

dzieci zabrać na wycieczkę drogo? - wymyśl spacer połączony z piknikiem, dzieci nie muszą mieć bajerów i drogich prezentów tylko chcą od nas czasu, żebyśmy im poświęcili

drogie kwiaty? - nie kupuj, bierz sadzonki od znajomych i rodziny

drogie lody dla dzieci? - kup duże opakowanie w markecie a nie w osiedlowym sklepie

drogie ziemniaki? - kup kaszę, albo trudno zjecie o jednego mniej

rozumiesz już o co chodzi w ograniczaniu? Musisz u siebie poszukać właśnie takie podejście - luźne i bez spiny a wtedy przetrwasz bez nerwów i stresu!!! Pamiętaj to, że jeśli zaczynasz ograniczać - to nie jest koniec świata i można, tylko nie dołuj się z tego powodu... w dzisiejszych czasach każdy musi sobie odmówić, aby się utrzymać i przetrwać.

 

 

 

 


Wtorek, Lipiec 19, 2022, 23:03 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= mohamed Hassan z Pixabay" />

 

Nadchodzi kryzys i czas zaciskania pasa na długie lata - czy jesteś gotowy i wiesz co robić???

 

Z dnia na dzień widzimy, że nasza sytuacja robi się niestety coraz gorsza i będzie się pogłębiać z miesiąca na miesiąc. Rosnąca inflacja, drożejące paliwo, największe kredyty, drożejące jedzenie, i rachunki… itd… itp… – zaczynają nas przerastać. Co możesz zrobić właśnie dziś? Jednym i jedynym wyjściem jest dostosowanie się do danej sytuacji poprzez oszczędzanie i zaciskanie pasa. Czas na to wielki i myślę, że jest to ostatni dzwonek, żeby przyjrzeć się na poważnie swoim wydatkom i kosztom życia. Obowiązkowo trzeba wykonać budżet domowy i zniwelować lub ograniczyć: koszty, opłaty, rachunki, które trzeba zmniejszyć, aby się utrzymać i przetrwać najgorsze. A co musisz uczynić, aby móc zacząć radzić sobie z dzisiejszą sytuacją pogłębiającego się kryzysu? Musisz zacząć DZIAŁAĆ, jak tylko możesz i zacząć oszczędzać, gdzie tylko masz taką MOŻLIWOŚĆ. Nie ma innego wyjścia, nikt nie da niczego Tobie za darmo, rząd tylko z nas będzie ściągać pieniądze na walkę z kryzysem i łudzenie się, że jakoś to będzie… już nie ma racji bytu… BO NIE BĘDZIE, JEŚLI SAM NIE ZADBASZ O SIEBIE!!!

 

Kryzys co robić, aby przetrwać i przygotować się na niego już dziś

 

- spisz obowiązkowo swój budżet domowy (sprawdź jak prosto możesz To zrobić) – pamiętaj, aby w nim umieścić i spisać wydatki roczne, jakie ponosisz systematycznie (odkładaj na wydatki roczne)

- nie zaciągaj nowych pożyczek – pod żadnym pozorem nie zadłużaj się jeszcze bardziej, to błędne koło – da Tobie ulgę na chwilę a później tylko spotęguje spiralę zadłużenia, która Ciebie wykończy!!!

- spłacaj swoje karty kredytowe, choćby małymi kwotami – nie bierz nowych, nie zadłużaj się na nich do maximum, licz każdą złotówkę a najlepiej spłacaj jak najszybciej karty kredytowe! A jeszcze lepiej jest się ich pozbyć… jeśli tylko masz taką możliwość – nie zadłużaj się bardziej – odmów sobie kilku rzeczy, ale nie zadłużaj się bardziej!!! PAMIĘTAJ TO NIE SĄ TWOJE PIENIĄDZE TYLKO BANKU!!!

- nastaw siebie psychicznie, że „nie będzie lepiej… tylko gorzej” – musisz przyjąć postawę „atakującego” a nie „ofiary” – pamiętaj: KRYZYS TO DLA JEDNYCH KLĘSKA, DLA INNYCH OKAZJA ŻYCIA!!! Klęska dla osób nie radzących sobie i nie kontrolujących swoich wydatków, żyjących na kredytach konsumpcyjnych i z wpojoną a zarazem wyuczoną bezradnością. Okazja życia jest dla osób potrafiących dostosowywać się do zachodzących zmian, osoby kontrolujące swoje finanse, uczące się nowych rzeczy i osoby odpowiedzialne – przygotowane na każdą ewentualność!!! Kliknij i sprawdź 5 błędów finansowych, które blokują u Ciebie oszczędzanie na większą skalę

- zacznij być „skąpcem i ograniczaj” – nie wydawaj wszystkiego co masz w portfelu! Trzymaj pieniądze jak najdłużej u siebie – pamiętaj: TYLKO TY ZADBASZ O SIEBIE NAJLEPIEJ!!! Porzuć swoje złe nawyki, zmień siebie dla rodziny, dzieci i zacznij być odpowiedzialny a zarazem rozsądny. Nie stosuj zasady „łatwo przyszło, łatwo poszło”, nie wiem dlaczego ludzie jak mają pieniądze to zachowują się jak by te pieniądze ich parzyły w rękach (na koncie) i wydają je w mgnieniu oka! Zatrzymuj je jak najdłużej u siebie! Pamiętaj, że każdą złotówkę ciężko zarobiłeś i nie trać ich bezsensownie na nie potrzebne wydatki!!! Kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać stosując minimalizm w życiu

- nie narzekaj… - to najgorsze co możesz zrobić… oczywiście, możesz ponarzekać i masz do tego prawo, ale nie poddawaj i oddawaj się temu! Nie żyj tym narzekaniem i oskarżaniem całego świata! Nic Tobie to nie da a będziesz chodzić sfrustrowany i bez humoru – to tylko spowoduje u Ciebie bezsilność, frustrację i niechęć a nawet spadek wydajności, która tylko Tobie zaszkodzi. Tak… wiem, że tak dziś czuje się każdy, ale co teraz? Mamy wszyscy usiąść, płakać i nic nie robić? Nie!!! Czas kryzysu wykorzystaj na maksa! Poznaj swoje słabe i mocne strony. Ucz się rozwijać nowe umiejętności, kto wie co nas czeka za rok? Nie stój w miejscu bo zastygniesz i nie będziesz na nic przygotowany – NIGDY!!! A życie zawsze płata figle i naprawdę długi czas mieliśmy fajnej stabilności i podejścia luźnego do życia, bo nie było takiej sytuacji jaką mamy teraz dawno temu… Także czas zabrać się do roboty a nie płakać nad rozlanym już mlekiem (a rozleje się jeszcze bardziej niestety)

- doceniaj każdy postęp u siebie i u innych – nagradzaj siebie/innych i chwal się ile tylko możesz. Musisz znaleźć w sobie wiarę, nadzieję i miłość – właśnie tą miłość do siebie, że sam siebie doceniasz i może masz ciężko, ale radzisz sobie. Może raz gorzej a raz lepiej, ale działasz i ciągle próbujesz - to jest najważniejsze!!! Rodzina tutaj także powinna się wpierać, przyjaciele, znajomi – każdy powinien siebie nakręcać do dalszego działania a nie przytłaczać, czy ciągnąć na dno… nic nie robieniem i gadaniem jak to jest źle… nie marnujmy swojego cennego czasu na dołowanie siebie i innych – obróćmy trudną sytuację w szansę na coś nowego. Miejmy wiarę i nadzieję, że damy radę i właśnie ta wiara i nadzieja będzie Ciebie napędzać do przodu!

- oszczędzaj na czym tylko się da – poniżej linki, które pomogą Tobie w odkryciu sposobów na oszczędzanie na rachunkach w swoim domu (nie ważne czy wynajmujesz czy masz swój dom, może mieszkasz z rodzicami). Każdy powinien zacząć oszczędzać i ograniczać swoje wydatki – takie czasy i trzeba temu sprostać i wykazać się tym bardziej chęciami!!! A da się i zobaczysz to klikając w poniższe linki, które masz podane na tacy (tylko zastosuj je i koryguj, aby jak najlepiej działy one u Ciebie): 

Kliknij i sprawdź 100 pomysłów na oszczędzanie od razu jak zaczniesz te zasady stosować u siebie w domu 

Kliknij i sprawdź metody na oszczędzanie wody w domu

Kliknij i sprawdź 16 sposobów na oszczędzanie prądu w domu

- Kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie 2w1

- nastaw się, że oszczędzanie nie będzie lekkie na początku i to nie jest problem, ale WYZWANIE jakiemu powinieneś sprostać. Nie załamuj się zaraz, że się Tobie nie udaje – daj sobie chwilę czasu, pozwól sobie i innym na błędy tylko wyciągaj po nich wnioski, koryguj je, poprawiaj, ulepszaj, udoskonalaj! Następnym razem błędu nie popełnisz. Także nie nastawiaj się, że na jednej pozycji zaoszczędzisz od razu np. 300 złotych – pamiętaj, że na kilku pozycjach już będziesz w stanie to zrobić! Małe cele i małymi kroczkami, byle systematycznie i do przodu (słynne powiedzenie piłkarzy). Motywuj się i często przypominaj sobie sukces – nawet ten mały – ponieważ powinniśmy cieszyć się także z małych rzeczy a nie jak do tej pory przywykliśmy, że była to norma i tylko jak coś dużego się zrobiło to wtedy było WOW! Z małych rzeczy też tak powinniśmy się radować i cieszyć! Kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, żeby zacząć oszczędzać już dziś

- myśl i zadawaj sobie pytania – wiecie nie chcę nikogo tutaj urazić, ale troszkę my jako społeczeństwo jesteśmy tacy: „stojący w miejscu” i „dający sobą sterować”. Dajemy się nabrać na wszystkie marketingowe zabiegi, promocje, teksty w reklamach typu „musisz to mieć” – no NIE!!! Nie musisz tego mieć i bez gadżetów, które później leżą i się kurzą w domu przeżyjesz!!! Zacznij myśleć i kupować to co niezbędne i to co daje Tobie korzyści a tym bardziej pomaga Tobie w lepszym funkcjonowaniu w życiu codziennym. Zacznij analizować, pytać się sam siebie: „czy naprawdę tego potrzebujesz”? Na promocji kupuj tylko wtedy, kiedy dany produkt używałeś i właśnie się Tobie skończył (nie rób zapasów tabletek do zmywarki bo promka była i masz w szafie 2 opakowania – po co? Inwestować jak już pieniądze można w złoto, ale na pewno nie w tabletki do zmywarki – zamrażasz swój pieniądz i uszczuplasz swój budżet takimi ruchami i sam siebie oszukujesz, że oszczędzasz). Właśnie po to jest myślenie i zadawanie sobie pytań – by uzmysłowić sobie, że popełniamy błędy i musimy je wyeliminować, skorygować, poprawić, zmienić - aby żyło nam się lepiej!!!

 


Wtorek, Lipiec 19, 2022, 21:38 | Brak komentarzy »

Obraz <a href= 1820796 z Pixabay" />

 

5 BŁĘDÓW finansowych przez które NIGDY nie ZACZNIESZ OSZCZĘDZAĆ

 

Brak planowania swoich finansów

 

To jest jeden z podstawowych czynników, który wpływa na brak oszczędności w Twojej kieszeni, jeśli nie planujesz swoich wydatków i żyjesz z dnia na dzień stosując zasadę „łatwo przyszło, łatwo pójdzie” to nigdy nic nie zaoszczędzisz. I pomimo tego, że wiesz ile zarabiasz i mniej więcej ile wydajesz, to jest dużo za mało, aby móc zacząć oszczędzać. Dlaczego? Ponieważ nie masz pomysłu na siebie a tym bardziej na swoje pieniądze i nie liczysz się z każdą złotówką... no może dopiero wtedy jak zorientujesz się pod koniec miesiąca, że prawie nic nie zostało w Twoim portfelu a do wypłaty jeszcze trzeba poczekać. Szczerze? Brak planowania to wyrzucanie pieniędzy w błoto, one lubią być w obiegu a nie w rozbiegu jaki im fundujesz, jeśli nie robisz budżetu domowego i nie planujesz wydatków to wegetujesz jak zombie. Nie planujesz wydatków rocznych i nie odkładasz na te wydatki pieniędzy do tego nie planujesz posiłków i nie chodzisz do sklepu z listą zakupów. Brak takich planów to brak oszczędności - musisz się wziąć w garść a tym bardziej swoje finanse – nie masz innej opcji. Trzeba troszkę się wysilić, żeby mieć zyski. A uwierz mi, że warto!!!

kliknij i sprawdź jak możesz poszukać umiejętnie oszczędności w swoim budżecie domowym

kliknij i sprawdź jak minimalizm pomoże Tobie oszczędzać pieniądze od razu

- kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie 2w1

 

Życie ponad stan i niekontrolowane wydatki

 

Oj tu niektórzy potrafią popłynąć... kilka kart kredytowych w kieszeni, a to kredyt na wakacje, a to święta no to dają kredyt to wezmę.... No NIEEEEEE... tak nie można żyć a tym bardziej przekazywać to dzieciom (one będą robić dokładnie tak jak my w końcu z nas biorą przykład na swoje dalsze życie). Naucz się żyć za swoje zarobione pieniądze a nie banku, bo przecież karta kredytowa to nic innego jak kredyt konsumpcyjny!!! Obudź się z tego letargu, że jeszcze rok temu można było sobie tak błogo żyć i nie martwić się jutrem, ale czasy właśnie się zmieniły i jak Ty nie zmienisz swoich nawyków to będziesz żałować (czego nie życzę osobiście, ale tak to będzie wyglądać za ok 3 miesiące). Dlatego chcąc oszczędzać powinieneś żyć tak, aby Tobie starczało na życie z zarobionych przez siebie pieniędzy i próbować zaoszczędzić. Jeśli masz za mało to musisz szukać dodatkowych rozwiązań, aby zarabiać więcej - wtedy nie musisz ograniczać i żyjesz tak jak żyłeś. Ale ten przysłowiowy "tyłek" trzeba ruszyć. Nie ma innej opcji!!!

kliknij i sprawdź 100 sposobów na oszczędzanie w Twoim domu!!!

 - kliknij i sprawdź kryzys 2022 i czas zaciskania pasa - czy jesteś gotowy i wiesz co robić?

 

Podejmowanie nieprzemyślanych decyzji i uleganie chwilowym emocjom "chęci posiadania"

 

To jest zgubne i straszne jak bezmyślnie traci się na głupoty i bibeloty, które potem leżą w domu i się kurzą... wystarczy rozejrzeć się ile mamy w domu niepotrzebnych rzeczy, których nie używamy a nawet nie pamiętamy o ich istnieniu!!! Nie potrafimy poczekać z zakupem, nie odpowiadasz sobie na pytanie czy na pewno to będzie użyteczne i nie czekasz kilka dni, żeby jednak przemyśleć zakup na który Ciebie nie stać. Tylko idzie się po masło do sklepu a wychodzi z kostkami do zmywarki oraz patelnią - bo okazja, bo promocja, bo muszę mieć.... NIE niczego nie musisz… tylko możesz mieć - jak przemyślisz zakup poważniejszy i będziesz odkładać to wtedy to kupujesz czego naprawdę potrzebujesz! PROSTE!!! A nie żyjesz chwilą słabości i tzw. „wiecznej okazji” – zrozum w sklepach zrobią wszystko, żebyś kupił iiiiiii… kupujesz….. na gorąco i bez pomyślunku a potem dramat i pytania – „gdzie są moje pieniądze, przecież nie wydaję na głupoty” nooo… jeśli nie potrafisz oszczędzić to sorry, ale wydajesz i czas to przemyśleć a tym bardziej przeanalizować jak zachowujesz się w sklepach… i zdać sobie sprawę jakie masz słabości i ich unikać jak ognia. Ale najpierw musisz sam chcieć szczerze siebie ocenić i nie bać się krytyki samego siebie – uwierz mi, że to tylko Tobie pomoże!!!

kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, żeby zacząć oszczędzać!!!

 

Marnowanie czasu na czynności, które nie dają Tobie żadnego pożytku

 

Oj, ja nie potrafię usiedzieć w miejscu z czego bardzo się cieszę i od dziecka ciężko pracowałam, więc nawyk i tryb pracusia mam na całe szczęście. I jak widzę osoby siedzące w tym samym miejscu, nic nie robiące a do tego ciągle i ciągle narzekające... to proszę wybacz... ale nóż w kieszeni się u mnie otwiera. Nie ma czegoś takiego jak czekanie, że ktoś Tobie pomoże i że problem rozwiąże się sam! Nie! Jeśli Ty zaczynasz działać, próbować, starać się to uwierz mi, prędzej czy później to się uda! Ale sporo ludzi lubi "zbijać bąki na kanapie" narzekając jak to mają źle w życiu i strasznie, ale żeby od siebie coś zrobić to niestety zero odruchu. Dla mnie takie osoby to są przepraszam, ale lenie... no sorry... Ja też miałam ciężko i mam do dzisiaj i też ciągle mam jakieś problemy a czasem poczucie, że ciągle idę pod górkę... Ale... dzięki temu wiem, że aby coś otrzymać to najpierw muszę dać coś od siebie! Nie liczę na nikogo tylko na siebie bo wiem, że sama o siebie zadbam najlepiej! Uczę się ciągle czegoś nowego i będę, bo nie ma nic gorszego jak mieć w życiu: "świetną okazję a nie być na nią przygotowanym". Z doświadczenia życiowego wiem, że nigdy nie wiesz co będzie następnego dnia i życie może się obrócić o 180 stopni dosłownie z dnia na dzień. Dlatego jeśli marnujesz cały swój czas (nie mówię, że nie wolno odpocząć i nawet TV pooglądać) ale jeśli marnujesz go całego i nic ze sobą nie robisz to wybacz… nigdy pieniądze się Ciebie nie będą trzymały. PIENIĄDZ LUBI OBRÓT A NIE STANIE W MIEJSCU I LENISTWO. Zwróć uwagę: LUBI OBRÓT a nie WYDAWANIE  - pieniądz uwielbia być w obiegu i wracać a jeśli się starasz i działasz obracając pieniędzmi mądrze to wracają one w postaci oszczędności do Twojej kieszeni i to ekspresem!!!

kliknij i sprawdź jakie korzyści masz z prowadzenia budżetu domowego!!!

 

Brak edukowania się i rozmów w kwestii finansów (wymiany zdań i pytania się innych jak sobie poradzić)

 

Żyjesz chwilą od wypłaty do wypłaty i nie poruszasz tematu o swoich finansach ale także skutkach, gdy wydasz za dużo (Ty wydasz a nie kto inny - to Ty jesteś Kowalem swojego losu), albo "utopisz" zarobione pieniądze kupując kompletnie nie trafioną rzecz. Chowasz się i nie wychylasz bo tak lepiej a zarazem wygodnie i  w sumie boisz się krytyki osoby z którą poruszysz takie tematy jak swoje finanse. A to jest totalna porażka myślowa, ponieważ nie popełnia błędów ten kto nic nie robi - proste! Błędy są po to, abyśmy się uczyli i wyciągali na ich podstawie wnioski a następnym razem ich nie robili. To najlepsza szkoła życia, jeśli popełniałeś błędy i zdajesz sobie z nich sprawę to brawo jesteś świetnie przygotowany już do oszczędzania! A jeśli nie widzisz swoich błędów to dopiero rozmowa z drugą osobą może Ciebie nakierować „na inne tory”. Dlaczego? A dlatego, że ta druga osoba ma po prostu: inne spojrzenie,  doświadczenie, wiedzę, inne flow i widzi Twoją sytuacje z boku czyli z innej perspektywy niż Ty a Ty właśnie to wszystko powinieneś wykorzystać dla siebie i swojej nauki. Jeśli nie masz kogoś takiego zaufanego z kim możesz porozmawiać na takie tematy to poszukaj, zacznij się rozglądać dookoła i na pewno jakaś pokrewna dusza się znajdzie i będzie można wymieniać sie spostrzeżeniami, ale co ważne także się uczyć (wymieniając swoje poglądy i opinie możesz sporo zyskać na takiej "darmowej" wymianie zdań)!!! Przełam swoje nawyki zamkniętej w sobie osoby żyjącej z dnia na dzień i nie martw się w dzisiejszych czasach kryzysu każdy będzie chciał rozmawiać na temat pieniędzy, oszczędzania. Tylko pamiętaj osoba do takich rozmów powinna być pracowita, zaradna, nie poddająca się i nie narzekająca w kółko przy tym wysysająca energię życiową. Oczywiście ponarzekać można i wyrzucić z siebie (to jest nawet zdrowe i pomocne), ale zaraz trzeba szukać rozwiązań i po prostu ruszyć tyłek i działać! Znajdź pozytywną i życzliwą osobę i rozmawiaj jak najczęściej na temat pieniędzy, zapytaj jak czegoś nie wiesz i poproś o pomoc jak jej potrzebujesz. Ucz się, czytaj jak najwięcej i dokształcaj, odkrywaj jakie masz zdolności bo ma je każdy i często nawet nie wiemy, że mamy jakiś talent. Uwierz w siebie i zacznij działać a zaczniesz nowy rozdział w życiu!!!

 

Dziś troszkę na ostro z wykrzyknikiem, że trzeba ruszyć tyłek i zacząć działać, żeby móc zaoszczędzić pieniadze!!! Musisz przeanalizować sobie szczerze, czy z tych pięciu zasad jakiejś przypadkiem nie masz i dlatego nie możesz oszczędzać. Ale… ważna sprawa… nie zrobisz tego narzekając i mówiąc, że nie masz z czego, że nie masz czasu… NIE, NIE MA JUŻ WYMÓWEK I TŁUMACZENIA PRZED SAMYM SOBĄ SWOJEGO LENISTWA!!! czas zabrać się za robotę i podciągnąć rękawy!!!

 

Pamiętaj!!! Kryzys zaczyna się rozkręcać a teraz jest najlepszy czas, żeby zacząć uczyć się nawyków i sposbów oszczędzania i masz tyle wiedzy w internecie za darmo… nic nie tracisz… nic!!! 

 

kliknij i sprawdź 50 pomysłów na oszczędzanie, które możesz zastosować już dziś!!!

kliknij i sprawdź 16 prostych sposobów na oszczędzanie prądu w Twoim domu!!!

kliknij i sprawdź sposoby na oszczędzanie wody w domu i zastosuj je już dziś a zaczniesz oszczędzać!!!

 

Powodzenia!!!


Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem